Antifriz Nedir?

Antifriz Nedir?
Otocu By Otocu
3 Dakika Okuma

Her sürücünün bilmesi gereken “antifriz nedir?” sorusunun cevabı oldukça basit. Antifriz motordaki kir, pas, kireçlenme, oksitlenme gibi kimyasal bozuklukların oluşumunu engeller ve soğutma sıvısının motorda rahat dolaşımını sağlar.

Antifriz, bir alkol çeşididir ve alkol renksizdir. Piyasada bulunan antifrizlerin renkli ve bu renklerin birbirinden farklı olmasının nedeni ise araçta herhangi bir sızıntı durumu söz konusu olduğunda sudan ayırt edilmesini sağlamaktadır.

Ayrıca antifrizlerin renklerinin çeşidi olması hangi tür ürünü kullandığınızı bilmenize de yardımcı olur. Yani antifrizler aslında şeffaftır.  Fakat Üreticiler antifrizlerin ayırt edici olması için renkler eklerler. 

Antifriz Nedir?

Antifriz Faydaları

 • Antifriz araçlarda soğutmaya katkıda bulunur. 
 • Motorun hararet yapmasını önleyerek motorun ömrünü uzatır.
 • Motorda aşındırıcı maddelerin oluşumu engeller.
 • Motor soğutma suyunun donmasını önler ve kış mevsiminde motorun zarar görmesinin önüne geçer.
 • Sirkülasyon pompasının verimlilik ömrünü uzatır.
Antifriz Nedir?

Antifrizin görevini etkili bir şekilde gerçekleştirmesi ve motora zarar vermeden çalışabilmesi için belli bir miktar su ile karıştırılarak kullanılması gereklidir. Su ile bir araya geldiği zaman antifriz kaynama noktası yükseliyor, donma noktası ise düşüyor. Böylelikle antifriz daha etkili bir hale geliyor. 

Yazın antifriz Kullanılmalı mıdır?

Antifriz, motordaki kir, pas, kireçlenme, oksitlenme gibi kimyasal bozuklukların oluşumu engellemeye yarar. Soğutma sıvısının motor içerisinde daha rahat dolaşımını sağlar. Motorun fazla ısınarak hararet yapmasının önüne geçer.

Bundan dolayı yaz aylarında azda olsa bir miktarda antifriz kullanılmasının motor için oldukça faydası vardır.

Antifriz Nedir?

Antifriz Nedir? Antifriz Ömrü Ne kadar?

Otomobilinizin kullanım ömrünü uzatabilmek için antifriz bakımına ve yenilenmesine dikkat etmek önemlidir. Çünkü antifriz zaman içerisinde bozularak görevine yerine getiremeye başlar. Araçlarda antifriz en az yılda bir değiştirilmelidir. 

Antifriz Nasıl Eklenir?

 • Öncelikle otomobilinizin motorunun soğuduğundan emin olun.
 • Otomobilinizin kaputunu açın ve ızgara şeklinde olan radyatörü bulun. 
 • Radyatör ve yedek su kapağını açın, daha sonra radyatörün altında yer alan tahliye kapağını açın ve tüm suyu boşaltın. 
 • Su boşaldıktan sonra radyatör kapağını sıkıca kapatın. 
 • Antifrizi yavaşça radyatörün içine dökün ve antifrizin üstüne saf su ekleyin.
 • Radyatör tamamen dolduğunda aracınızı çalıştırın. 
 • Motorun çalışması ile birlikte radyatörde bir miktar su kaybı yaşanacaktır. Su normal seviyeye gelene kadar ekleme yapın ve normal seviyeye geldiği zaman radyatör kapağını kapatın. 

Daha fazla içerik için tıklayın.

otofiyatlistesi.com

https://youtu.be/B7sFz3tmiUs

Antifriz nedir ne işe yarar?

Antifriz Nedir?

Antifriz motordaki kir, pas, kireçlenme, oksitlenme gibi kimyasal bozuklukların oluşumunu engeller ve soğutma sıvısının motorda rahat dolaşımını sağlar.

Bu Makaleyi Paylaş
Bir yorum bırakın