Hyundai Elantra Arıza Lambaları

Hyundai Elantra Arıza Lambaları
Otocu By Otocu
16 Dakika Okuma

Hyundai Elantra Arıza Lambaları : Bu içerik sizlere Hyundai Elantra Gösterge Paneli Işıkları ve Uyarı Sembollerinin Anlamları ve çözümleri hakkında detaylı bilgiler sunmaktadır..

Hyundai Elantra bazı ülkelerde Hyundai Avante olarak da bilinir, Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai tarafından 1990 yılından bu yana üretimi devam etmektedir. Bu yazıda okuyacağınız Hyundai Elantra Arıza Lambaları,  dizel, benzinli, ve hibrit versiyonlarını kapsamaktadır.

Hyundai Elantra Arıza Lambaları

Hyundai Elantra Arıza Lambaları araç üreticisine bağlı olarak değişebilir, ancak genel olarak kırmızı semboller en acil durumu, sarı semboller ise daha az risk taşıyan bir hata veya bakım sorununu temsil etmektedir.


Hyundai Elantra – Hibrit Hazır

hyundai elantra hibrit hazir

Hyundai Elantra hibrit yeşil ikaz lambası, hibrit sistem kontrollerini geçtiğinde ve araç sürüşe hazır olduğu zaman yanar. Eğer hazır gösterge ışığı yanmıyorsa, normal sürüş mümkün değildir veya aracınızda bir arıza meydana gelmiş olabilir. Hazır ikaz lambası flaş yaparsa, yalnızca acil durum sürüşü mümkün anlamına gelmektedir.

 


Hyundai Elantra – EV Modu İkaz Lambası

hyundai elantra ev modu

Hyundai Elantra hibrit EV modu ikaz lambası, aracın sadece elektrik motoru tarafından sürüş yapıldığına veya benzinli motor durduğunda yanar. Eğer EV ikaz lambası kapalıysa, bu aracınızın benzinli motor tarafından sürüş yapıldığını gösterir.

 


Hyundai Elantra – HEV Uyarı Lambası

hyundai elantra hev

‘HEV’, hibrit elektrikli aracın kısaltılmış halidir. Kontak ‘on’ konumuna getirildiğinde, HEV uyarı ışığı, tüm hibrit sistem kontrollerinin tamamlayıp geçtiğini gösterir. HEV uyarı ışığı sürüş esnasında yanıyorsa, bu, hibrit araç kontrol sisteminde yada donanımında bir problem olduğunu gösterir. Normal olarak kontağın ilk ateşlemesi ile yanar 3 saniye sonra bu ışığın sönmesi gerekir.


Hyundai Elantra – Fren Arıza Lambası

hyundai elantra fren ariza lambasi

Sarı renkteki fren arıza ışığı, Hyundai Elantra hibrit için geçerlidir ve jeneratif fren sisteminde bir sorun tespit edildiği zaman yanar. Bu, frenin düzgün çalışmadığı ve fren sisteminin yeterli performans göstermediği anlamını taşır. Ayrıca kırmızı fren uyarı ışığı da yanabilir. Bu durumda, fren mesafeniz uzayabilir. Bu arıza oluştuğunda aracınızı hemen Hyundai servis merkezinde kontrol ettirin.


Hyundai Elantra Hibrit ve Hibrit Olmayan Versiyanlar

Aşağıdaki arıza lambaları, Hyundai Elantra’nın hem hibrit hem de hibrit olmayan versiyonları için geçerlidir.


Hyundai Elantra – Hava Yastığı Arıza Lambası

hyundai elantra hava yastigi

Normal şartlarda, kontak ilk açıldığında hava yastığı uyarı ışığı yaklaşık 6 saniye boyunca yanar. Tüm kontroller tamamlanınca sonra ışık sönmelidir.

Hyundai Elantra aracınızın hava yastığı uyarı ışığı, hava yastığı takviyeli emniyet sisteminin düzgün çalışmadığını bildirmek üzere yanık kalır. Nedenler, bir bağlantı elemanının yerinden çıkması, arızalı bir kontrol ünitesi yada ön veya arka tamponlarda bulunan çarpma sensörünün hasar görmesi sebebi ile yanar. Hava yastığı hata kodlarını düzgün okuyabilen bir tarayıcı, sorunu nokta atışı teşhis etmenize yardımcı olacaktır.


Hyundai Elantra – Fren Arıza Lambası

hyundai elantra fren ariza

Hyundai Elantra fren ikaz lambası, kontak ilk açıldığında yaklaşık 3 saniye boyunca yanar. Ayrıca, park freniniz çekiliyse fren ışığı yanık kalmaya devam eder. Eğer park freni serbest bırakıldığında fren uyarı ışığı sönmüyorsa, bu fren sıvı seviyesinin düşük olduğu anlamına gelir. Bu durumda, aracı güvenli bir şekilde durdurun ve fren sıvı seviyelerini kontrol edin. Ayrıca fren sistemindeki sızıntılarıda kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Fren sıvısında eksilme varsa sadece kapalı açılmamış DOT4 fren/debriyaj sıvısı kullanın.

 


Hyundai Elantra – ABS Arıza Lambası

hyundai elantra abs ariza lambasi

Hemen hemen üretilen tüm modern araçlar, sert frenleme sırasında tekerlerin kilitlenmesini önleyen bir sistemle donatılmıştır. Bu sistemin ABS (Anti-lock Braking System)  amacı aracınızda kaymaları önleme Fren Sistemi) olarak adlandırılır. Bu sistem, sürücünün direksiyon üzerinde tam kontrolü koruyabilmesine olanak tanır. ABS, aracın dengesini ve manevra kabiliyetini artırarak frenleme performansını optimize eder.  Hyundai Elantra da ABS ile donatılmıştır ve eğer uyarı ışığı sürekli yanıyorsa veya sürüş sırasında yanıyorsa, bu ABS’nin bir arıza gösterdiğinin bir işaretidir.

ABS problemleri genellikle hasar görmüş teker hız sensörüne bağlıdır. Aracınız ABS durumunda arızaya geçerse, aracın kendi fren sistemi durumu devralarak aracın normal frenleri çalışmaya devam eder. Eğer ABS Hyundai Elantra ABS arıza lambası hyundai elantra abs ariza lambasi + hyundai elantra fren ariza Hyundai Elantra fren uyarı lambası aynı anda yanıyorsa, bu aracın EBD sisteminin başarısız olduğunu gösterir. EBD, aracın frenleme yeteneğini artırarak değişen fren kuvvetini bireysel tekerleklere dağıtarak çalışmaktadır.


Hyundai Elantra – EPB Arıza Lambası

hyundai elantra epb ariza lambasi

Hyundai Elantra’da EPB, Elektronik Park Freni anlamına gelir ve kontak açıldığında veya elektronik park freni uygulandığında yaklaşık 3 saniye boyunca yanmak zorundadır. Eğer EPB ışığı, park freni serbest bırakıldığında yanık kalmaya devam ediyorsa, bu bir arıza belirtisidir. Bu durumda en iyi çözüm, EPB hata kodlarınıın Hyundai bayiniz tarafından taranmasıdır.

 


Hyundai Elantra – Auto Hold Arıza Lambası

hyundai elantra auto hold ariza lambasi

Hyundai Elantra’nın otomatik tutma, bu sistem sürücünün fren yaparak aracı durdurduğu son fren basıncını otomatik olarak kullanır. Bu sayede sürücü, fren pedalından ayağını çekse bile aracın kaymasından endişe etmeden durabilir. Sistem, aracın hareketini teker hız sensörleriyle algılar ve daha fazla fren uygular. Frenler, gaz pedalına basıldığında otomatik olarak serbest bırakılır. Auto Hold uyarı ışığı şu renkleri gösterir:

 • Beyaz: Auto Hold sistemi açıkken yanar.
 • Yeşil: Araç fren pedalı ile durduğunda ve Auto Hold fren basıncı uyguladığında yanar.
 • Sarı: Auto Hold sisteminde bir hata algılandığında yanar.

Hyundai Elantra – Direksiyon Arıza Lambası

hyundai elantra direksiyon ariza lambasi

Günümüzde çoğu modern araçlarında, hidrolik yerine elektrikli direksiyon sistemide kullanılmaktadır. Hyundai Elantra’nın elektrikli direksiyon arıza lambası, bir hata tespit edildiğinde yanmaya devam eder. Bu, muhtemelen motor veya devre ile ilgili bir elektriksel arıza veya tork sensörüyle ilgili bir sorundan kaynaklanabilir. Elantra’nın elektrikli direksiyon (EPS) hata kodlarını okuyabilen yetenekli bir teşhis aracı gereklidir. Aşırı ısınma ise hatalara neden olabilir.


Hyundai Elantra – Motor Arıza Lambası

hyundai elantra motor ariza lambasi

Motor arıza lambası, aynı zamanda ‘motoru kontrol et’, veya ‘arıza gösterge lambası’ (MIL) olarak da bilinen, tüm benzinli ve dizel motorlu araçlarda kullanılan bir terimdir. Hyundai Elantra motor ikaz ışığı, motor, motor emisyon kontrol sistemi yada aracın güç aktarma elemanlarında bir sorun oluştuğu zaman yanar.

Motor arıza lambası temelde genel bir uyarıdır ve aracın herhangi bir bileşenininde meydana gelen arızalar sebebi ile yanabilir. Eğer motor arıza lambası yanarsa, aracınız bu arıza ile ilgili hata bir kodu üretir ve bu hata kodu Hyundai Elantra’nın ECU’sunda saklanır. Bir hata kodu okuyucusu daha sonra bu arızayı belirlemek için kullanılmaktadır. Aracınızda motor ikaz ışığınız yanarsa, ilk adım hata kodlarını kontrol etmektir.

Sarı motor ikaz lambası yanarken sürüce devam edebilirsiniz, ancak motor ışığı yanıp sönerse, devam eden sürüş hasara neden olabilir. Hasar riskini en aza indirmek için araç, azaltılmış motor güç moduna geçebilir. Araç, sürücüyü bu arıza lambası ile uyarıyorsa güvenli bir şekilde bir Hyundai servis merkezine gitmelisiniz.


Motor arıza lambasının neden yandığını inceleyin. Motor Arıza Lambası Sarı Yanıyor


Hyundai Elantra – Akü / Şarz Arıza Lambası

hyundai elantra aku sarj ariza lambasi

Akü şarj sistemi arıza lambası, Aracınızın artık şarj edilmediğini gösteren bir gösterge olarak yanık kalacaktır. Eğer ışık yolculuk sırasında yanarsa, acil olarak tüm elektrikli aksesuarları kapatın ve bataryadan güç çekecek gereksiz elektrikli ekipmanı kullanmaktan kaçının. Bu, ısıtıcı, buğu giderici, USB şarj cihazları vs. olabilir. Akü bağlantılarının paslanmasıda bu ışığın yanmasına sebep olur. Ayrıca bağlantı elemanlarının sağlam bir şekilde takıldığından emin olun. Sürüşe devam edebilirsiniz ancak en kısa sürede bir Hyundai yetkili servisi ile iletişime geçin.


Hyundai Elantra – Yağ Basıcı Arıza Lambası

hyundai elantra yag basinci ariza lambasi

Motorunuzun düşük yağı basıncı, içten yanmalı motorlar için zararlıdır çünkü düşük yağ basıncı iç parçaların yeterli miktarda yağlanmasını engeller. Hyundai Elantra’nın düşük yağ basıncı arıza lambası yanarsa, motor gücü otomatik olarak düşer ve bu güç azalması hasarı azaltmaya yardımcı olur. Bu durumda, mümkün olan en kısa sürede durun ve motoru kapatın.

Eğer motor yağı düşükse uygun seviyeye kadar yağ takviyesi yapın. Eğer yağ ekledikten sonra uyarı ışığı yanmaya devam ediyorsa, kesinlikle sürüşe devam etmeyin ve araç kurtarma düzenine geçin. Bu arıza ışığı sönmüyorsa çekici/kurtarıcı çağırmanız gerekir.


Hyundai Elantra – Hararet Arıza Lambası

hyundai elantra hararet ariza lambasi

Bu göstergenin size verdiği mesaj motor aşırı ısındı uyarısıdır. Bu durumda, güç kaybı yaşayabilirsiniz. Yol ve trafik akışını göz önünde bulundurun ve güvenli olduğunda aracınızı durdurun. Sonra aşağıdaki adımları izleyin:

Vites kolunu Park (P) konumuna getirin el frenini çekin. Klimayı kapatın. Eğer motordan buhar çıkıyorsa, moturu kapatın, eğer motor bölgesinden buhar çıkmıyorsa moturu rölantide 10-15 dk çalışır durumda bırakın ve uyarı ışığı sönene kadar kaputu açık tutun.  Hararet arıza lambası tüm bunlara rağmen sönmediyse Hyundai servisi ile iletişime geçin.


Hyundai Elantra – Ana Uyarı Lambası

hyundai elantra ana uyari ariza lambasi

Sarı üçgen içinde bir ünlem işareti olan Hyundai Elantra ana (master) uyarı ışığıdır. Ana uyarı ışığı bağımsız olarak yanabilir, ek bir uyarı ışığı ile birlikte veya bir mesaj metni ile gelebilir. Master ikaz ışığı, aşağıdaki sistemlerde bir sorun olduğunda yanabilmektedir:

 

 • İleri Çarpışma Önleme Asistanı sistemi
 • İleri Çarpışma Önleme Asistanı radarının engellenmesi
 • Kör Nokta Çarpışma Uyarı sistemi arızası
 • Kör Nokta Çarpışma Uyarı radarının engellenmesi
 • Uzun Far Arızası
 • Dış aydınlatma
 • Akıllı Cruise Control
 • Lastik Basınç İzleme Sistemi
 • LED far ile arızası
 • Kör Nokta Çarpışma Uyarı sistemi ile Arıza
 • Dur & Kalk Özellikli Akıllı Seyir Kontrolünde Arıza
 • Far arızası

Hyundai Elantra – Lastik Basıç Arıza Lambası

hyundai elantra lastik basinc ariza lambasi

Hyundai Elantra‘nın lastik basınç ikaz ışığı, bir veya daha fazla lastiğin düşük basınçta olması sebebiyle yanar. Eğer uyarı ışığı başlangıçta yaklaşık bir dakika boyunca yanıp söndükten sonra sabit yanık kalıyorsa, bu Lastik Basınç İzleme Sistemi (TPMS) ile ilgili bir arıza olduğunu gösterir.

Eğer lastik basınçları düşükse, soğuk lastik basınç etiketinde belirtilen değerlere göre lastik havası ayarlanmalıdır, bu etiket aracın sürücü tarafındaki orta direk dış panelinde bulunur. Basınçları ayarladıktan sonra, lastik basınç izleme sistemi, Hyundai Elantra’nın 16 mph üzerinde bir hızla 20-25 dakikadan fazla sürede sürülmesinden sonra otomatik olarak sıfırlanacaktır.


Hyundai Elantra – ESC Arıza Lambası

hyundai elantra esc ariza lambasi

ESC (Elektronik Stabilite Kontrolü), neredeyse tüm modern araçlara takılan bir stabilite güvenlik sistemidir. Amacı, aracın kayma açısını azaltmak, aşırı viraj alma veya aşırı kayma durumlarını önlemek ve araın çekiş kontrolünü artırmaktır. Eğer ESC yanıp sönüyorsa, sistem çalışıyor demektir ve aracı stabilize etmeye çalışmaktadır.

 

Eğer ESC ışığı sürekli yanıyorsa, bu sistemde bir arıza veya devre dışı kaldığı anlamına gelir. ESC arızası genellikle tekerlerde bulunan hız sensörünün arızalanmasından kaynaklanır. Ayrıca, ESC ikaz ışığının motor uyarı ışığı ile birlikte yanması da oldukça yaygındır. Bu genellikle başka bir arıza meydana geldiğinde ESC’nin otomatik olarak devre dışı bırakılmasından ve ESC sisteminin müdahalesini önlemek amacıyla yapılmaktadır.

Hyundai Elantra – Immobilizer Arıza Lambası

hyundai elantra immobilizer ariza lambasi

Normal çalışma koşullarında, Hyundai Elantra immobilizer ikaz ışığı, araç elektronik anahtarı ateşleme ‘açık’ konumunda algıladığında yanmalıdır. Bu şartlarda, motor çalıştırılabilir. Motor çalıştıktan sonra immobilizer ışığı sönmelidir.

 

Eğer immobilizer uyarı ışığı yanıp sönüyorsa, bu immobilizer sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Hyundai Elantra immobilizer sorunları genellikle elektronik anahtar transponder’ı veya anahtarın çipinden sinyal okuyan alıcı ile alakalı olabilir.

Öncelikle başka bir anahtar deneyin eğer varsa, veya anahtar kabının içindeki pili değiştirin. Bazı durumlarda, anahtar değiştirilmesi veya yeniden programlanması gerekebilir. Problemler aynı zamanda immobilizer anten halkası / anahtar okuyucu bobini ile de yaygın olabilmektedir.


Hyundai Elantra – Lamba Uyarı Işığı

hyundai elantra lamba ariza lambasi

Bu ikaz ışığı, aracın dış aydınlatma lambalarından birisi arızalandığında yanar. Bu lambalar şunlardır:

 

 • Far lambası
 • Gündüz farları
 • Sağa sola dönüş sinyalleri
 • Yan lambalar
 • Stop / Fren lambaları
 • Plaka lambaları

Eğer Elantra aracınızın versiyonu LED farlara sahipse, bu uyarı ışığı da yanacaktır veya yanıp sönecektir.


Hyundai Elantra – Partikül Filtre Arıza Lambası

hyundai elantra partikul filtre ariza lambasi

Bu uyarı lambası, ya dizel ya da benzinli partikül filtrenin regenerasyon gerektirdiğinde yanar. Filtre, yakıt kurumları ile tıkanmış hale geldiğinde genellikle otomatik olarak bir regenerasyon sürecine ihtiyaç duyar. Filtreler, aracın genellikle kısa mesafe seyahatler için kullanıldığı dizel versiyonlarda daha fazla tıkanmaya eğilimlidir.

 

Filtreyi regenere etmek (filtre üzerinde biriken partikülleri temizlemek) için genellikle 25 ila 35 dakika süren uzun bir sürüş yapmak gereklidir, ideal olarak duraksama gerektirmeyen bir otoyolda. Eğer ışık yanmaya devam ediyorsa, araç zorla bir regenerasyona ihtiyaç duyabilir. Bu işlemi ise ancak Hyundai servis merkezlerinde gerçekleştirebilirsiniz.


Hyundai Elantra – Dış Sıcaklık İkaz Lambası

hyundai elantra dis sicaklik ariza lambasi

Hyundai Elantra’nın kar tanesi simgesi, dış sıcaklık ölçen uyarı ışığıdır. Bu, sürücüyü uyarmak için yanar ve dış hava sıcaklığının 4°C’nin altında olduğunu ve yollarda kaygan buz riski olduğunu belirtir. Bu durumda, dikkatli bir şekilde sürüş yapın. Ayrıca ani frenleme ve dönüşlerden kaçının.

 


Hyundai Elantra – FCA Arıza Lambası

hyundai elantra fca ariza lambasi

Hyundai Elantra’nın (FCA)  Forward Collision Avoidance Assist ikaz ışığı, aracın önündeki araçları ve yaya tehlikelerini algılayabilen, sürücüyü yaklaşan bir çarpışma konusunda uyaran bir güvenlik sistemi işaretidir. Bu uyarı, ışıklı ve işitsel uyarılar aracılığıyla gerçekleşebilir. Sistem ayrıca bu durumda aracınıza acil fren uygulayabilir.

 


Hyundai Elantra – LKA Arıza Lambası

hyundai elantra lka ariza lambasi

Hyundai Elantra’nın (LKA) Lane Keeping Assist uyarı ışığı, şerit çizgilerini algılar ve sürücü, direksiyon sinyali kullanılmadan aracın şeridinden sapması durumunda şoförü uyararak aracın şeridi içinde kalmasına yardımcı olan bir sistemdir. LKA uyarı ışığının rengine bağlı olarak 3  farklı anlamları vardır:

 

 • Yeşil: LKA’nın etkin olduğu durumu belirtir.
 • Beyaz: LKA’nın çalıştığı ancak koşulların uygun olmadığı durumu belirtir.
 • Sarı: Şeritte kalma sisteminde bir arıza olduğunu belirtir.

Hyundai Elantra – BSM Arıza Lambası

hyundai elantra bsm ariza lambasi

Hyundai Elantra (BSM) Blind Spot Monitoring uyarı ışığı, aracın arka tamponunda bulunan sensörleri kullanarak sürücünün kör noktasında kalan trafiği izleyen bir sistemdir. Sistem, sürücüyü yaklaşan bir çarpışma durumunda uyarır; bunu uyarı ışığı, mesaj ve sesli uyarı kullanarak gerçekleştirir.

 


Hyundai Elantra  Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu – PDF indir

Hyundai Elantra Arıza Lambaları isimli konumuza kendi düşüncelerinizi yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz. Hyundai Elantra Arıza Lambaları konumuzu okuduğunuz için teşekkür ederiz. Arızasız ve güvenli yolculuklar dileriz

Bu Makaleyi Paylaş
Bir yorum bırakın