Dacia Duster Arıza Lambaları (2024)

Dacia Duster Arıza Lambaları
Otocu By Otocu
15 Dakika Okuma

Dacia Duster Arıza Lambaları Anlamları: Dacia Duster, ilk üretimi 2009 yılında tanıtıldı. Yeni nesiller arasında Duster Access, Essential, Comfort ve Prestige modelleri bulunmaktadır.

Dacia Duster Arıza Lambaları ve Anlamları

Dacia aracınızda bir ikaz ışığı görüyorsanız bunu asla görmezden gelmeyin bu işaretin anlamını bilmiyorsanız, bu yazımız size yardımcı olmalıdır. Dacia Arızarıza Lambaları, gösterge panelinde farklı renklerde yanar. Mavi ve yeşil simgeler, etkinleştirilmiş bir sistemi yada araç işlevini temsil etmektedir.

Turuncu veya sarı renkler, yakında dikkat gerektiren bir şeyi temsil eder veya varsayılan olarak açık olan bir şeyin (motor çalıştığı zaman) kapatılmış olduğunu belirtir.

Kırmızı renk, aracınızda bir tehlike olduğunu simgeler, yanıp sönen kırmızı yada sesli uyarı ile birlikte, acil bir sorunu temsil etmektedir. Kritik kırmızı renkli hatalara bilinçsizce müdahale ederseniz, aracınızın içinde bulunan kişilerin güvenliğinin tehlikeye atarsınız yada aracınızda ciddi hasarların oluşmasına sebeb olabilirsiniz. Dacia Duster Arıza Lambaları, tüm sigelerin anlamı ve alınması gereken önlemleri bu yazımıda detaylı olarak açıkladık.

Dacia Arıza Işıkları kritik uyarı lambaları: Kırmızı renk arıza lambasını gösterge panelinizde gördüğünüz anda derhal aracınızı durdurmanız gerektiğini bir kez daha hatırlatalım.


Dacia Duster Elektronik Hata Uyarı Lambası

elektronik ariza lambasi

Açıklama: Kırmızı elektrik şimşeği simgesi, Dacia Duster’ın elektrik  veya elektronik arıza lambasıdır. Bu simge kırmızı renkte yanıyorsa ve sürüş sırasında bir alarm sesi eşlik ediyorsa, bu, aracın içindekilerin güvenliğini riske atabilecek kritik bir elektrik veya elektronik arıza olduğu anlamına gelir.

Çözüm: Yol ve trafik akışını göz önünde bulundurun, mümkün olan en kısa sürede aracınızı kenara çekip durdurun. Motoru kapatın sakın yolculuğunuza devam etmeyin. Bir Dacia yetkili servisi ile iletişime kurun.  Bu arıza belirdiğinde çekici/kurtarıcı çağırmanız gerekir.


Dacia Duster Akü Şarz Uyarı Lambası

aku sarj ariza lambasi

Açıklama: Dacia Duster’ın akü şarj uyarı lambası, elektrik şarj devresinde bir arıza tespit edildiğinde kırmızı renkte yanar ve sürücüyü uarır. Aracın devresi ya aşırı şarj olmuştur ya da hiç şarj olmuyordur. Bu durum akü alternatörü / jeneratörü ile ilgili olası bir arızadan da kaynaklanabilir.

Çözüm: Daci aracınızın motorubüyük ihtimalle bir süre sonra kapanacaktır. Hemen elektiriği tüketilen elektrikle çalışan tüm gereksiz cihazları kapalı konuma getirin, bu motorun çalışmasını uzatmaya yardımcı olur ve size biraz daha zaman kazandırır. Sonra güvenli bir yer bulun ve bir dacia yetkili servisinden yardım isteyin.


Dacia Duster Yağ Basıcı Uyarı Lambası

yag basinci ariza lambasi

Açıklama: Yağ, motordaki tüm bileşenleri yağlı tutarak motorun çalışmasında kritik bir öneme sahiptir. Eğer Dacia Duster’ın düşük yağ basıncı uyarı lambası yanıyorsa (belki bir alarm sesi eşlik eder), bu düşük basınç nedeniyle yağın motor içinde düzgün dolaşmamasına işaret etmektedir. Kritik uyarı: Bu işaret önemli motor hasarı riski taşımaktadır .

Çözüm: Yol ve trafik akışını göz önünde bulundurun ve güvenli olduğunda aracınızı durdurun, motoru kapatın. Yağ çubuğunu kullanarak motor yağ seviyelerini kontrol edin yağda eksilme varsa yağ ekleyin. Uyarı lambasının sönüp sönmediğini tekrar kontrol edin eğer söndüyse, yola deva devam edebilirsiniz. Seviye normal ise (MIN. ve MAX. işaretleri arasında), moturu tekrar çalıştırmaya kalkışmayın.


Dacia Duster Motor Aşırı Isınma Hararet Lambası

motor isi hararet ariza lambasi

Açıklama: Bu, Dacia Duster aracınızın motorunun aşırı ısındığını belirten bir uyarı lambasıdır. Eğer bu ışık kırmızı renkte gösterge panelinde yanıyorsa, motor soğutma sıvısının aşırı ısındığını size göstermektedir.

Çözüm: Eğer motoru zor kullanmışsanız ve/veya ağır bir yük taşıyorsanız, durun ve motora soğuması için bir süre bekleyin – motoru 5-10 dakika boşta rölantide çalışır durumda bırakın. Eğer uyarı lambası hala yanıyorsa, motoru kapatın ve 15 – 20 dakika bekleyin. Bu süre motorun soğumasını sağlamak için yeterlidir. Aracınızın soğutma (su) seviyesini kontrol edin. Su seviyesi MIN. işaretinin altındaysa, gerekirse su ekleyin.


Dacia Duster Fren Arıza Lambası

fren ariza lambasi

Açıklama: ABS uyarı lambasının yanması ve el freni açıkken (kırmızı ünlem işareti) / fren lambası, fren devresinde bir arızaya işaret etmektedir. Bu, fren sistemi içinde önemli bir arızanın belirtiside olabilir.

Çözüm: Eğer bu iki lamba aynı anda Dacia Duster gösterge panelinde yanıyorsa, güvenli bir şekilde durun ve bir Dacia kalifiyeli mühendisinden yardım için arayın. Bu arıza ışığı yanmaya devam ederken yolculuğunuza devam etmek güvenli değildir.


Dacia Duster Stop Arıza Lambası

stop ariza lambasi

Açıklama: Dacia Duster STOP uyarı lambası, başka bir uyarı lambasıyla birlikte yanacaktır. Işık, aracınızı ilk çalıştırdığınızda yanar, sonra motor çalıştıktan sonra söner. Bu arıza lambası sürüş sırasında yanarsa, güvenli bir yerde mümkün olan en kısa sürede durmalı ve yetkili bir Renault Dacia araç teknisyeniyle iletişime geçmelisiniz

Bu, araç içindekilerin güvenliğini riske atabilecek kritik bir arıza belirtisidir.

Çözüm: Yol ve trafik akışına dikkat edin, mümkün olan en kısa sürede aracınızı kenara çekip durdurun. Sonra hemen motoru kapatın ve yolculuğa devam etmeyin. Bir Dacia yetkili servisi ile iletişime kurun.  Bu arıza belirdiğinde çekici/kurtarıcı çağırmanız gerekir.


Dacia Duster Elektrik / Elektronik Arızası -Turuncu Renk

elektrik elektronik ariza lambasi

Açıklama: Turuncu / sarı Dacia Duster aracınızda elektrik arıza uyarı lambası genelde başka bir uyarı lambasıyla birlikte gösterge panelinde yanar.

Çözüm: Turuncu Elektrik / Elektronik arıza labması kırmızı elektrik arıza lambasına göre daha düşük seviye bir sorun olduğunu size bildirir. Araçta bir elektrik arızasının meydana geldiği ancak sürüşe devam edebileceğinizi gösterir. Fakat aracınızın Elektrik / Elektronik sistemini en kısa sürede kontrol ettirin.


Dacia Duster ABS Arıza Lambası

abs ariza lambasi

Açıklama: Dacia Duster ABS ışığı, ateşleme anahtarının ON konumuna getirdiğiniz zaman kendisini bir test olarak gösterir ve kısa bir süre sonra söner. Eğer ABS (Antilock Brake System) ışığı hiç yanmazsa veya sürüş sırasında yanarsa, ABS sisteminde bir arıza tesbir edilmiştir.

Çözüm: ABS teknolojisi, normal frenlerinizin üzerine ek bir güvenlik özelliği sunarak çalılışır. Sistem, özellikle kuvvetli frenlemede tekerleklerin kilitlenmesini önlemeye yardımcı olan bir özelliktir. Eğer ABS sistemi başarısız olursa, normal frenler çalışmaya devam eder. Lütfen aracınızın ABS sistemini en kısa sürede kontrol ettirin.


Dacia Duster El Freni Arıza Lambası

fren el freni ariza lambasi

Açıklama: Dacia Duster’ın el freni yada fren uyarı lambası, içinde bir daire bulunan kırmızı ünlem işaretidir. Dacia, el freni çekili olduğunda veya yeterli fren sıvısı olmadığında gösterge panelinde yanarak uyarı verir.

Çözüm: Öncelikle ilk yapmanız gereken el freninin tamamen bırakıldığından emin olun. Eğer bırakılmışsa ve ışık hala uyarı veriyorsa, fren sıvısı seviyelerini kontrol edin. Fren sıvı seviyeleri gereğinden fazla düşükse yolculuğa devam etmek tehlikelidir.


Dacia Duster Ön Isıtma Buji Arıza Lambası

on isitma buji ariza lambasi

Açıklama: Bu simge, Dacia Duster’ın sadece dizel versiyonları içindir ve ilk ateşleme ile birlikte yanar. Ön-ısıtma / buji ışığı, motor çalışmaya hazır olduğunda söner.

Çözüm: Eğer ön-ısıtma ışığı hiç yanmazsa veya sürüş sırasında yanmaya devam ediyorsa, bu arızalı bujilerin olduğuna işaret eder. Belirtiler, motorun zor çalışması – özellikle soğuk hava koşullarında ve motor ilk ateşlenip çalışmaya başladığında sesli bir şekilde çalışmasıdır.

Her zaman yanık veya yanıp sönen bir buji / dizel ön-ısıtma ışığı her zaman bujilerle ilgili bir arıza anlamına gelmez. Arıza kodlarını doğru okumak için bu arızayı teşhis ekipmanına ihtiyaç duyulur. Eğer dizel ön-ısıtma buji ışığı, elektriksel veya elektronik bir arıza anlamına gelen turuncu ‘sinüs dalgaları’ arıza ışığı ile birlikte yanıyorsa, dacia duster electrik turuncu ariza lambasi bu bir elektrik veya elektronik arıza belirtisidir.


Dacia Duster Airbag Arıza Lambası -Hava Yastığı

hava yastigi airbag ariza lambasi

Açıklama: Dacia Duster aracınızın ilk motoru çalıştırdığınızda yada ateşlemeyi ON konumuna getirdiğinizde kısa bir süreliğine gösterge panelinde kendisini gösterir. Eğer simge hiç yanmazsa, sürüş sırasında yanıyor veya yanıp sönüyorsa, hava yastığı sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Allah korusun herhangi bir kaza esnasında hava yastıkları açılmayabilir.

Çözüm: Hava yastığı / Airbag sistem bileşenlerinin bazıları ön yolcu koltuğunun altında bulunur ve bazen bu bağlantılarda gevşeme meydana gelir. Bağlantıların sağlam olduğundan emin olun. Işık yanmaya devam ediyorsa Bir Dacia yetkili servisinden mutlaka yardım isteyin.


Dacia Duster Yakıt Lambası

yakit ariza lambasi

Açıklama: Bu, sembol düşük yakıt uyarı lambasıdır. Dacia Duster modelinize bağlı olarak, uyarı lambası yanar ve bazı modellerde bir uyarı bip sesi bu ışığa eşlik eder.

Çözüm: Mümkün olan en kısa sürede yakıt takviyesi yapın. Uyarı lambası ilk yanmaya başladıktan sonra yaklaşık olarak 40-50 km (30 mil) kadar sürüş yapabilirsiniz.

 


Dacia Duster 4WD Kilit Modu Lambası

4wd ariza lambasi

Açıklama: Dacia Duster aracınızın 4 tekerlekten çekiş seçeneği vardır. 4WD Kilit modu, motor torkunu ön ve arka akslar arasında dağıtarak aracın off-road performans kapasitesini optimize eder. 4WD Kilit modunu sadece çamur, yokuş, kum gibi sürüş koşullarında kullanılmalıdır.

Çözüm: Eğer 4WD Kilit modu ışığı yanıp sönmeye başlarsa, 4WD ile ilgili mekanik bileşenler aşırı ısınıyor demektir. Bileşenlerin soğumasına izin vermelisiniz ve ışık yanıp sönene kadar beklemek için mümkün olan en kısa sürede durun. Bu mod, sistemi korumak için otomatik olarak 2WD Moduna geçebilir.


Dacia Duster 2WD Kilit Modu Lambası

2wd ariza lambasi

Açıklama: Dacia Duster’ın 2 tekerlekten çekiş (2WD) seçeneği, çoğu sürüş koşulu için tercih edilen bir seçenektir çünkü daha az yakıt için tasarruflu bir seçenektir.

Çözüm: Eğer Dacia Duster 2WD 2wd ariza lambasi Gösterge Lambaları Semboller Anlamı, Dacia Duster Elektrik / Elektronik Arıza (Turuncu / Sarı Işık) dacia duster electrik turuncu ariza lambasi Gösterge Lambaları Semboller Anlamı ile birlikte yanıyorsa, aracınızı en kısa sürede bir serviste kontrol ettirin. Bu arıza, aynı özelliklerine sahip lastikleri değiştirerek çözülebilir.


Dacia Duster Motor Arıza – Egsoz Gaz Lambası

motor ariza egsoz lambasi

Açıklama: Bu ‘motor uyarı lambası’, Dacia Duster egzoz gazını izleme sistemidir. Bu sistem aracın hava kirliliği önleme sistemlerinde işletme hatalarını analiz eder ve tespit eder. Bu sistem arıza yaptığında, toksik maddeler atmosfere salınır yada aracınızda zarar oluşabilir. Bu uyarı lambası sürekli yanıyorsa veya yanıp sönüyorsa, bu duruma şöyle açıklık getirelim:

Her zaman yanıyorsa – toksik emisyonlar tespit edilmiştir. Yetkili bir Dacia servisine danışın. Yanıp sönüyorsa – uyarı lambası yanıp sönene kadar motor hızını düşürün (azaltın). Eğer ışık sabit yanık kalırsa veya yanıp sönüyorsa, motorun düşük performans gösterdiğini veya düzgün çalışmadığını fark ederseniz, aracınızı hemen kontrol ettirmelisiniz, Çünkü bu durum potansiyel hasar riski taşımaktadır.

Eğer egzoz gazı / motor yönetimi ikaz lambası, gösterge lambaları semboller anlamı ile birlikte yanıyorsa, muhtemelen bu aralıklı motor arızası uyarısıdır. Bu, kusurlu bujiler, buji telleri, ateşleme bobini vb. nedenlerden kaynaklanabilir. Araç mutlaka kontrol ettirilmeli ve bir Dacia yetkili servisinden yardım istenmelidir.


Dacia Duster ESP Arıza Lambası

esp ariza lambasi

Açıklama: ESP  (Elektronik Stabilite Kontrol Programı), kayma kaybı gibi kritik sürüş koşullarına girildiğinde sürücünün aracın kontrolünü sağlamasına yardımcı olan önemli bir sistemdir. Sistem devredeyken, Dacia Duster ESP uyarı lambası, gösterge panelinde kısa süre yanıp söner.

Çözüm: Eğer ESP uyarı lambası, Dacia Duster Elektronik Stabilite Programı Gösterge Lambaları Semboller Anlamı ile birlikte yanıyorsa, ESP sisteminde bir arıza tespit edilmiştir. Sistem devre dışı bırakılmıştır. Yolculuğa devam edebilirsiniz, ancak en kısa sürede sistemi bir dacia yetkili servisine kontrol ettirilmelidir.


Dacia Duster ECO Lambası

eco ariza lambasi

Açıklama: Dacia Duster ECO modu, yakıt tüketimini azaltmaya yardımcı olan bir özelliktir.

Çözüm: Yakıt tasarrufu yapmak için: Soğuk motor başlangıcında, motoru hareketsiz durumdayken ısıtmak yerine, motor normal işletme sıcaklığına ulaşana kadar ilk birkaç kilometre boyunca dikkatlice sürün. Sert veya ani hız yapmaktan kaçının. Yol durumu müsaitse fren pedalı yerine moturu kullanarak yavaşlayın.

 


Dacia Duster Dizel Filtre Arıza Lambası

dizel filtre ariza lambasi

Açıklama: Zamanla, su dizel yakıt tankında birikebilir. Dacia Duster dizel yakıt filtresi, suyun dizelden ayrılmasını sağlayarak motor hasarının olmamasını sağlar.

Çözüm: Eğer bu uyarı lambası aracınızın gösterge panelinizde yanıyorsa, dizel su ayırıcı filtreyi boşalttırın.

 


Dacia Duster Motor Immobilizer Lambası

immobilizer ariza lambasi

Açıklama: Motor immobilizer, aracın kodlu ateşleme anahtarına sahip olmayan herhangi bir kişi tarafından kullanılmasını önlemeye yarayan bir sistemdir. Eğer araç anahtarı tanınmazsa, Dacia Duster motor immobilizer uyarı lambası sürekli yanar ve motor çalıştırılamaz.

Çözüm: Aracı çalıştırmak için doğru anahtarı kullandığınızdan eminseniz  ve araç hala çalışamıyorsa, ikinci anahtarı kullanın yada pilleri değiştirin. Eğer araç motoru hala çalıştırılamıyorsa, Dacia Duster motor immobilizer sisteminde bir arıza meydana gelmiş demektir. Bu sorun çözmek için dacia yetkili servisinden yardım alabilirsiniz.


Renault Symbol Arıza Lambaları


Dacia Duster Lastik Basıcı Arıza Lambası

lastik basinci ariza lambasi

Açıklama: Dacia Duster lastik basıncı izleme sistemi (TPMS), sürüş sırasında teker hızını ölçerek tüm lastiklerde basınç kaybını tespit eden sistemdir. Lastik basınç lambası, depolanan belirli değerler altında bir delinme veya basınç kaybı tespit edildiğinde gösterge panelinde yanar.

Çözüm: Lastik basınçlarını en kısa sürede kontrol etmelisiniz.

 


Dacia Duster Yağ Değişimi Arıza Lambası

yag degisimi ariza lambasi

Açıklama: Bu, Dacia Duster aracınızın motor yağı değişimi uyarı lambasıdır. Bu ikaz lambası için yağ değişim aralıkları zaman değil, mesafe (kilometre) dikkate alınarak belirlenir – motor yağı uyarı lambası yanmadan önce yağ değişimi gerekli olabilmektedir.

Çözüm: Motor yağını hemen en kısa sürede değiştirin.

 


Dacia Duster Start – Stop Arıza Lambası

start stop ariza lambasi

Açıklama: Dacia Duster otomatik motor stop / start sistemi, yakıt tüketimini ve zararlı egzoz emisyonlarını azaltmaya yardımcı olmaktadır. Sistem ilk çalıştığında, gösterge panelinde yeşil bir ışık yanar. Sistemin çalışması için belirli koşullar sağlanmadığı zaman, bu sembol gösterge panelinde yanar.

 


 

 

 

Dacia Duster Arızarıza Lambaları isimli konumuza kendi düşüncelerinizi yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz. Dacia Duster Arızarıza Lambaları konumuzu okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Bu Makaleyi Paylaş
Bir yorum bırakın