Seat Leon Arıza Lambaları (2024)

Seat Leon Arıza Lambaları
Otocu By Otocu
14 Dakika Okuma

Seat Leon Arıza Lambaları : Bu içerik sizlere SEAT Leon Gösterge Paneli Işıkları ve Uyarı Sembollerinin Anlamları ve çözümleri hakkında detaylı bilgiler sunmaktadır.. SEAT Leon aracının piyasaya ilk girişi 1998 yılında gerçekleşti. Şimdi Seat Leon Arıza LambalarıSeat Leon ikaz Lambaları Anlamları – Çözümleri –Seat Leon arıza lambası Söndürme – vb tüm detayları anlatmaya başlıyoruz.

Seat Leon Arıza Lambaları

Tüm modern araçlarda olduğu gibi, SEAT Leon aracıda da çeşitli nedenlerle gösterge panelinde sizlere uyarı ışıklarını gösterir. Arıza lambalarının genel bir renk sistemi vardır ve çoğu araç bunu takip eder, ancak tüm marka ve modellerde durum aynı değildir.

Mavi / yeşil semboller: Bir özelliğin aktif olduğunu bildirir
Sarı  / sarı semboller: Genellikle acil olmayan bir şeye yakında dikkatinizi çekmesi gerektiğini bildirir
Kırmızı / sarı semboller / sesli uyarı: Acil bir durum olduğunu ve hemen müdahale gerektiğini ifatmektedir.


Seat Leon Kırmızı Üçgen Arıza Lambası

seat leon kirmizi ucgen ariza lambasi

Açıklama: İçinde ünlem işareti bulunan kırmızı üçgen, SEAT Leon’un bilgi ekranında bir bildirim ve daha fazla bilginin bulunduğunu size gösterir.
Çözüm: Bu ışık sarı veya kırmızı olarak yanabilir. Işığın kırmızı yanması durumunda bildirim acil ve derhal gerekli inceleme yapılmalıdır.


Seat Leon Park Fren Arıza Lambası

seat leon park fren ariza lambasi

Açıklama: Bu sembol, park freninin aktif olarak uygulandığını gösterir. Elektronik park frenini sadece araç hareket etmiyorsa veya ayak freni devre dışı kalmışsa acil durumda kullanın. Acil durumda park freni düğmesini basılı tutun.

Çözüm: Işığın sürüş sırasında yanık kalması durumunda, manuel park fren kolunun tamamen serbest bırakıldığından emin olun. Park frenini tamamen serbest bırakmamak, arka frenlerin aşırı ısınmasına sebep olur.


Seat Leon El Freni Arıza Lambası

seat leon el fren ariza lambasi

Açıklama: İçinde ünlem işareti bulunan kırmızı bir daire içeren SEAT Leon sembolü, fren sistem arızasını ifade etmektedir.

Çözüm: Eğer fren uyarı sembolü sürüş esnasında yanıyorsa, Yol ve trafik akışını göz önünde bulundurun ve güvenli olduğunda aracınızı durdurun. Sonra aşağıdaki adımları izleyin:

Fren sıvısı seviyelerini kontrol edin. Deposunu kaput altında bulacaksınız. Seviyelerin MIN. ve MAX. işaretleri arasında olduğundan emin olun.  Eğer sıvı seviyelerini doldurmak gerekmiyorsa, bu fren sisteminde bir arıza olabileceğini gösterebilir. Bu uyarı ışığı yanıyorsa can güvenliğiniz için sürüşe devam etmemeniz gerekir, çünkü fren sistemi devre dışı kalmış olabilir.


Seat Leon Direksiyon Arıza Lambası

seat leon direksiyon ariza lambasi

Açıklama: SEAT Leon direksiyon arıza lambası kırmızı veya sarı renkte yanabilir. Bu ışık, ateşleme anahtarı çevrildiğinde kısa süreliğine normal olarak yanacaktır.

Çözüm: Alınacak önlemler, arıza lambasının kırmızı veya sarı olup olmadığına bağlıdır:

Kırmızı Sembol: Direksiyon arıza ışığı, sürücü ve yolcu güvenliğini riske atabilecek bir arıza durumunu gösterir. Sürüşü durdurun devam etmeyin.
Sarı sembol: Bu, güç direksiyon sisteminde bir arıza meydana geldiğini. Bu aynı zamanda bir direksiyon kilidi arızasını da ifade edebilir. En kısa sürede Bir Seat yetkili servisi ile iletişim kurun.


Seat Leon Hararet Arıza Lambası

seat leon hararet ariza lambasi

Açıklama: SEAT Leon hararet ışığı ateşleme anahtarı çevrildiğinde kısa bir süre yandıktan sonra söner. Bu prosedür normaldir. Bu ışığın sürekli veya yanıp sönerek uyarı verdiği iki durum vardır.

Çözüm: Işığın sürekli yanıp yanmamasına bağlı olarak aşağıdaki önlemleri alın:

Sürekli yanıyorsa: Bu, motor suyunun aşırı ısındığı ve/veya yeterli motor suyunun olmadığını ifade eder. Sürüşe devam etmeyin. Aracı durdurun, motordan kontak anahtarını çıkarın ve soğumasını bekleyin. Su seviyelerini kontrol edin ve depodaki MIN. ve MAX. işaretleri arasında su takviyesi yapın. Işık sönerse, aracı çok fazla sıkıştırmadan sürüşe devam edebilirsiniz.
Yanıp sönüyorsa: Motor su/antifriz sisteminde bir arıza meydana gelmiştir. Sürüşü derhal durdurun ve yardım için bir Seat yetkili servisi ile iletişime geçin.


Seat Leon Yağ Arıza Lambası

seat leon yağ ariza lambasi

Açıklama: Bu kırmızı yağ simgesi, SEAT Leon’un düşük yağ basıncı ışığıdır. Bu ışık, duyulabilir bir alarm ile birlikte yanabilmektedir. Düşük yağ basıncı durumunda, motor içinde yeterli yağ dolaşımı olmayabilir ve ciddi motor arızasına sebebiyet verebilir.

Çözüm: Hemen güvenli ve mümkünse hızlı bir şekilde aracı durdurun. Aracınızın motor yağ seviyesini kontrol edin. Eğer motor yağına azalma yoksa, sürüşe devam etmeyin, hatta motoru boşta rölantide bile çalıştırmayın. Bu arıza belirdiğinde çekici/kurtarıcı çağırmanız gerekir.


Seat Leon Akü Arıza Lambası

seat leon aku ariza lambasi

Açıklama: Akü uyarı labması, SEAT Leon gösterge panelinde ateşleme sırasında kısa bir süre için yanar ve sonra söner. Eğer sürekli yanıyorsa veya sürüş esnasında yanıyorsa, şarj arızası var demektir. Alternatör sürüş sırasında aküyü şarj eder.

Çözüm: Araç muhtemelen kısa bir süre daha yol almaya devam edecektir. Bu, aküde, bağlantılarda ve/veya tellerde bir arıza olabileceği gibi, alternatör kayışında da bir arıza olabilir. Hemen elektrik tüketen gereksiz tüm cihazları kapatın. Bu, ısıtıcı, buğu giderici, USB şarj cihazları vs. olabilir. Sürüşe devam edebilirsiniz ancak en kısa sürede bir Seat yetkili servisi ile iletişime geçin.


Seat Leon Fren Balata Arıza Lambası

seat leon fren balata ariza lambasi

Açıklama: Bu sembol şu durumlarda yanabilir:

Kırmızı Yanıyorsa: Bu, otomatik cruise kontrol tarafından belirlenen hız düşürme miktarının, öndeki araçtan mesafeyi korumak için yeterli olmadığını ifade eder. Hemen hızınızı düşürün.
Yeşil Yanıyorsa : Vites seçmek için fren pedalına basın.
Yanıp Sönen Yeşil: Vites seçici kolun üzerindeki kilitleme düğmesi basılmamış durumda.


Seat Leon Ayak Freni Arıza Lambası

seat leon ayak fren ariza lambasi

Açıklama: SEAT Leon’daki sarı daire ışığı, ön fren balatalarının aşındığını ifade eder.

Çözüm: Ön fren balatalarını en kısa sürede değiştirin. Fren balatası aşınma uyarı ışığı yanmaya başladığında, fren balatalarının tehlikeli hale gelmeden önce yaklaşık olarak 1.000 km sürüş mesafesi bulunmaktadır. Tabii ki, bu şoförün sürüş tarzına bağlı olarak değişebilir.


Seat Leon ASR / ESC Arıza Lambası

seat leon asr esc ariza lambasi

Açıklama: Bu, ESC / ASR gösterge lambasıdır. Elektronik Stabilite Kontrolü (ESC), aracın stabilitesini ve yol tutuşunu artırmaya yardımcı oluyor. Aracın sistemi, kontrol kaybını algılar ve düzeltme önlemleri alır. ASR sistemi, teker kaymasını önlemeye yardımcı olan bir çekiş kontrol sistemidir.

Çözüm: SEAT Leon aracınızda bu ışık şu sebeplerden dolayı yanabilir:

Sabit yanıyorsa: Sistem ya manuel olarak devre dışı bırakılmıştır ya da bir sistem hatası nedeniyle devre dışı kalmıştır. Bu stabilite sistemleri, teker hız sensörleri kullanarak dönme hızını ölçer ve genellikle bir hatalı sensör arızanı ifade eder.

Yanıp sönüyorsa: ESC / ASR sistemi etkinleştirilmiş ve kullanımda. Bu uyarı ışığı yanıp sönüyorsa, aracınızın stabilite yeteneklerinin sınırına ulaşıyorsunuz demektir.


Seat Leon ABS Arıza Lambası

seat leon abs ariza lambasi

Açıklama: SEAT Leon ABS uyarı ışığı, motorun ilk ateşlemesiyle birlikte kontrol için otomatik yanar ve yaklaşık 2 saniye sonra sönmesi gerekir. Işık yanık kalıyorsa veya sürüş sırasında yanıyorsa, anti-blokaj fren sisteminde (ABS) bir arıza meydana geldiğini gösterir. ABS, sürücünün aynı anda sert fren yaparken yönlendirmesine izin verir. Bu, tekerlerin normal fren sırasında kilitlenmemesi nedeniyle gerçekleşir.

Çözüm: ABS ışığı, sarı renkli elektronik park freni ışığı ile birlikte yanıyorsa, bu durum fren yaparken arka tekerlerin hızla kilitlenmesine neden olabilir. Bu kayma ve kaza riski taşımaktadır. Bu durumda acil araç yardımı gereklidir.


Seat Leon Motor Arıza Lambası

seat leon motor ariza lambasi

Açıklama: SEAT Leon’ aracınızın motor kontrol motor arıza ışığı sürekli yanabilir veya bir hata algılandığında yanabilir.

Çözüm: Aracın ECU’sunda depolanan hata kodlarını okumak için tanı cihazına ihtiyacınız olacaktır. Motor (Check engine) ışığı yanmaya başladığında bir hata kodu oluşturulur. Motor (Check engine) ışığı ya sürekli yanıyor ya da yanıp sönüyorsa aşağıdaki adımları takip edin:

Sürekli Yanıyorsa: Araç emisyon kontrol sisteminde bir arıza oluduğunu ifade eder. Bu genellikle bir hatalı lambda sensöründen kaynaklanır. Arızayı en kısa sürede kontrol ettirin.
Yanıp Sönüyorsa: Yakıt yanması ile ilgili hatalar olabilir bu ışık aracınıza çok ciddi zarar gelebileceğini ifade eder. Aracınızı derhal kontrol ettirin. Her iki durumda da eğer ışık sabit yanık kalırsa veya yanıp sönüyorsa, motorun düşük performans gösterdiğini veya düzgün çalışmadığını size bildirir aracınızı hemen kontrol ettirmelisiniz, Çünkü bu durum çok büyük potansiyel hasar riski taşımaktadır.


Seat Leon Buji – ÖnIsıtma Arıza Lambası

seat leon buji ariza lambasi

Açıklama: Bu, buji simgesi, dizel ön ısıtma simgesidir. Işık söndüğünde, motora çalıştırabilirsiniz.
Çözüm: Eğer ışık yanıp sönüyorsa, dizel motor sistemininde bir arıza var demektir. Buji ışığı, bir elektrik veya elektronik arıza belirtiside olabilir. Aracı servis –  tamir atölyesine götürün.


Seat Leon EPC Arıza Lambası

seat leon epc ariza lambasi

Açıklama: SEAT Leon EPC gösterge panel ışığı, Elektronik Güç Kontrolü’nü temsil etmektedir ve sadece benzinli versiyonlara uygulanır. Işık, ateşleme işlemi sırasında sistemin doğrulanması sırasında normal olarak yanar. Eğer bir arıza yoksa, 2sn sonra söner.
Çözüm: Eğer ışık sürüş esnasında yanıyorsa veya ateşleme sonrasında sönmüyorsa, benzinli motor sistem yönetiminde bir arızanın olduğunu ifade eder. Aracı servis –  tamir atölyesine götürün.


Seat Leon Filtre Arıza Lambası

seat leon filtre ariza lambasi

Açıklama: SEAT Leon’un dizel versiyonlarında, egzozdan çıkış yapan zararlı partikülleri ortadan kaldırmaya yardımcı olan dizel partikül filtreleri bulunur. İlerleyen zamanlarda bu filtrelerde tıkanmalar olabilir. Ancak genellikle aracınız bunu otomatik olarak temizler. Bazı durumlarda ise sürücü müdahalesi gerekebilir.

Çözüm: Temizlik sürecine yardımcı olmak için:

Minimum saatte 60 km/ (37 mph) hızda ve 4. veya 5. vites (otomatik şanzıman: S vites aralığı) kullanarak yaklaşık 15 dakika boyunca sürüş gerçekleştirin.
Motor hızını yaklaşık 2.000 dev/dak seviyesinde tutun. Temizlik süreci tamamlandığında, ışık kendiliğinden sönecektir.


Seat Leon Lastik Basınç Arıza Lambası

seat leon lastik basinc ariza lambasi

Açıklama: Yeni araçlarda lastik basıncı izleme sistemleri (TPMS) bulunur ve bir veya daha fazla lastiğinizin havasının azaldığını size bildirir.

Çözüm: Işık yanıp sönüyorsa veya sürekli yanıyorsa, aşağıdaki önlemleri alın:

Işık Sabit Yanarsa: Bir veya daha fazla lastiğin basıncı, sürücü tarafından sisteme belirlediği değerlere göre azalmış veya lastikte yapısal bir hasar oluştuğunu ifade eder. Yol ve trafik akışını göz önünde bulundurun, mümkün olan en kısa sürede aracınızı kenara çekip durdurun. Sonra lastik basınçlarını kontrol edin.
Işık Yanıp Sönüyorsa: Lastik basıncı izleme sisteminde bir arıza var. Işık 1 dakika boyunca yanıp sönüpdükten sonra sürekli yanar. Eğer lastik basınçları doğruysa, ateşlemeyi kapatın ve tekrar açın. Işık yanıyor kalıyorsa, sistem kalibrasyon işlemi gerektirir.


Seat Leon Hava Yastığı Arıza Lambası

seat leon hava yastik ariza lambasi

Açıklama: SEAT Leon hava yastığı uyarı ışığı, ilk ateşleme ON konumuna getirildiğinde yanar ve 2.sn sonra sönmelidir. Bu, Seat aracınızın otokontrol işlemidir. Işık yanık kalıyorsa veya sürüş sırasında yanıyorsa, hava yastığı sistemi ve emniyet kemeri gerici sistemlerinde bir arıza olduğunu ifade eder.

Çözüm: Aracınızın sistemini acil kontrol ettirin. Hava yastığı, bir çarpışma yada kaza durumunda devreye girmeyebilir. Ön koltuğun altındaki kabloları ve bağlantılarıda kontrol etmenizi öneririz.


Seat Leon Motor Yağ Seviyesi Arıza Lambası

seat leon motor yag ariza lambasi

Açıklama: Sarı renkte yanan bu ışık, motor yağı seviyesi ışığıdır. Işık ya sürekli yanar ya da yanıp söner.

Çözüm: Işığın sürekli yanıp yanmamasına bağlı olarak aşağıdaki önlemleri alın:

Işık sürekli yanıyorsa: Düşük yağ seviyesi. En kısa sürede aracınızın yağ seviyesini kontrol etmelisiniz.
Yanıp sönüyorsa: Bu, yağ seviye sensöründe bir arıza olduğunu belirtmektedir.


Seat Leon Şanzıman Arıza Lambası

seat leon sanziman ariza lambasi

Açıklama: Üzerinde bir ünlem işareti bulunan dişli, aracınızdaki şanzıman arızasını gösterir. Bu arıza ışığı sarı veya kırmızı renklerde yanabilir.

Çözüm: Alınacak önlemler sembolün rengine bağlıdır:

Kırmızı: Şanzıman arızası – aracı durdurun ve sürüşe devam etmeyin.
Sarı: Şanzıman çok sıcak. Işık sönene kadar bekleyin.


Seat Leon Servis Arıza Lambası

seat leon servis ariza lambasi

Açıklama: SEAT Leon çift açılı anahtar uyarı ışığı, aracınızın bir servis gerektiğini belirtir.

Çözüm: Çift açılı anahtar uyarı ışığının yanında bilgi ekranında aşağıdaki mesajlardan biri görünmelidir:

  • Şimdi servis!
  • Bir kontrol talep edin.
  • Yağ servisi gerekiyor!
  • Yağ servisi ve kontrol gerekiyor.


Bu makalemiz ilginizi çekebilir: Dacia Duster Arıza Lambaları

Seat Leon Arıza Lambası Yandığı Naman Ne Yapmalı

Seat Leon Arıza Lambaları arasında özellikle kırmızı semboller olmak üzere asla görmezden gelmemeniz gerektiğini sizlere tekrar hatırlatmak isteriz. Kırmızı arıza lambaları genellikle şu potansiyel risklerle ilişkilidir: Araç sürüş için ve içerisindeki yolcular için güvenli değildir.

Seat Leon Arıza Lambaları isimli konumuza kendi düşüncelerinizi yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz. Seat Leon Arıza Lambaları konumuzu okuduğunuz için teşekkür ederiz.


Bu Makaleyi Paylaş
Bir yorum bırakın