Araba Anahtarı Kopyalama 

Araba Anahtarı Kopyalama
Otocu By Otocu
8 Dakika Okuma

Araba anahtarı kopyalama, araba anahtarının yedeğini yapmak isteyenlerin merak ettiği konulardan birisidir. Araba yedek anahtarı olmayan kişiler pek çok kişi için üretimi de yapılabilmektedir. Burada aynı zamanda yeni bir araba anahtarının yapılması hakkında birden fazla seçenek karşımıza çıkmaktadır.

Araba Anahtarı Kopyalama
Araba Anahtarı Kopyalama

Araba Anahtarı Kaybolursa Ne Yapmalı?

Araç sahiplerinin korkulu rüyalarından birisi olan araba anahtarı kaybolursa ne yapmalı sorusu çokça merak edilmektedir. Anahtarların bir tanesini kullanırken diğerini de ise bir yerde saklarız. Yapmanız gereken şeyler oldukça basittir.

Yedek anahtar yapımı konusunda mutlaka işin uzmanı bir firmaya gitmeniz gerekmektedir. Bu sayede yedek anahtar kaybolduğu zaman yeni bir anahtar kopyaladıktan sonra bunu istediğiniz her yerde saklayabilirsiniz.

Anahtar Kopyalama Nedir?

Araba anahtarı kopyalama işlemi araba anahtarı kopyalama işin ustası tarafından yapılan bir işleme tabiidir. Marka ve model fark etmeksizin her aracın anahtarı iki dakika içinde kopyalanmaktadır. Çipli ve çipsiz anahtar kopyalama olarak bu işlem ikiye ayrılmaktadır.

Araba anahtar kopyalama fiyatları firmadan firmaya değişiklik göstermektedir. İyi bir firmada araba anahtar kopyalama fiyatları 5000’lere kadar çıkarken normal bir firmada bu fiyatlar 150 TL’den devam etmektedir.

Anahtarı Kaybolan Araba Anahtar Yapılır Mı?

Bazı marka ve modellerde araç anahtarları arabanın içinde bir yuvaya saklanmaktadır. Bunu bulmak için mutlaka bir araştırma yapmak gerekir. Anahtarı kaybolan araba anahtar yapılır mı? Sorusu özellikle araba anahtarını kaybeden ve araba anahtarı yaptırmak isteyenler için merak edilen sorulardan birisidir. Kaybolan araba anahtarı yaptırmak için öncelikle arabanın marka ve modelini bilmek gerekir.

Araba Anahtarı Kopyalama
Araba Anahtarı Kopyalama

Anahtar Kopyalama İşlem Süreci

Anahtar sistemine İmmobilizer anahtar çip sisteminden dolayı hırsızın düz kontak yaptığında bile otomobilinizi çalamamasını sağlamaktadır. Araca binerken sırasıyla bu sistemler yapılmaktadır.

Öncelikle anahtarın içinde yer alan çip, immobilizer beyni üzerinden daha çok daha önceden kaydedilmiş olan bilgileri göndermektedir. İmmobili sistemi eğer arıza yapmaya başlamışsa ya da çipszi bir sistem üzerinden daha çok çipsiz bir anahtar ile beraber kontağı çevirdiğiniz zaman aracın marşı dönmeye başlayacaktır.

Burada immobilizer beyni çipi tanımadığı için aracın çalışması engellenecektir. Bütün bu işlem sırası on saniye içinde gerçekleşmektedir.

Sustalı Anahtar Kopyalama Fiyatları

Araba anahtarları yapısına göre değişiklik göstermektedir. Bunlardan birisi de sustalı anahtardır. Sustalı anahtar kopyalama işleminden önce sustalı anahtar nedir? Öğrenelim. Sustalı anahtarlar daha çok düşük modelli araçlarda kullanılır.

Anahtar takarak arabayı çalıştırmanın olduğu bu sistemde sustalı anahtar kopyalama işlemi iki ya da üç dakikalık işlem yaparak gerçekleşmektedir. Sustalı anahtar çoğaltma işlemi çok sağlıklı bir yöntemdir.

Birden fazla kullanıcı yedek anahtarlarını bu şekilde yaptırmaktadır. Uygun fiyatlı olması hem de uzun ömürlü olmasından dolayı araba anahtar kopyalama firmaları tarafından beş dakikalık işlem sonucunda gerçekleştirilmektedir.

Araba Anahtarı Kopyalama Fiyatı

Araba anahtarı kopyalama işlemi çok hızlı bir yöntem olup bu yöntem sonucunda belirli bir ücret talep edilmektedir. Bu ücret en az 150 olup en fazla 4000 liraya kadar çıkabilmektedir. Başta da belirttiğimiz gibi bu daha çok marka ve modeli yüksek araçlar için geçerlidir.

Eğer düşük segment bir araç sahibiyseniz bu ücret daha az olacakken yüksek segmentli bir araç sahibiyseniz bu ücret daha çok 4000-5000 civarına kadar çıkabilmektedir.

Araba Anahtarı Kopyalama Nasıl Yapılır?

Anahtar kopyası yaptırmak için firmalara gitmeye bazen gerek kalmaz, bazı araçlar için kendimiz evde de anahtar kopyası yapabiliriz. Bunun için gerekli olan malzemeler çakmak, şeffaf bant, makas ve konserve kutusudur.

Burada biraz işçilik ile beraber araba yedek anahtar kopyasını beş on dakikalık işlemler ile beraber çıkartabilirsiniz. İlk olarak kopyalamak istediğiniz anahtarı ısıtmanız gerekir. Isıtma sonucu araba anahtarını bekletiniz. Ardından araba anahtarınız hazır olacaktır.

Araba Anahtarı Kopyalama
Araba Anahtarı Kopyalama

Arabaların Yedek Anahtarı Nerde Bulunur?

Son segment araçların birçoğunda yedek anahtarı bulunabilmektedir. Bunun için öncelikle Araç Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu’na bakmanız gerekir.

Burada açıkça belirtildiği gibi aracınızın torpido gözünde bulunan bu “Para Çantası Anahtarı” ve yine torpido gözünde bulunan “Para Çantası Anahtarı Adaptörü” birlikte kullanılarak araç çalışmaktadır.

Yedek Anahtar Kaskoyu Bozar Mı?

Araç kaskosu hakkında merak edilen birçok soru bulunmaktadır. Bunlardan birisi de yedek anahtar kaskoyu bozar mı sorusudur. Bu soru özellikle firma bazında birçok sigorta şirketinin bilemediği sorudur.

Ek teminatın alınması sonucu Kasko poliçesi yaptıran her sigortalı aracın anahtarının kaybolması ve yahut çalınması durumunda araç güvenliğinin sağlanması için yapılan kilit sisteminin değiştirilmesi, anahtarın kopyalanması veya yeniden kodlanması masrafları teminat altına alınabilmektedir.

Araba Anahtarımı Kaybettim Ne Yapabilirim?

Anahtar kopyası yapmak ve yaptırmak isteyenler genelde araba anahtarını kaybeden kişilerdir. Bu kişiler anahtar yaptırmak için öncelikle işin ustasının yanına gitmedirler. Burada araba anajtarı yaptırmanın maliyeti bazı yerlerde çok bazı yerlerde az olabilmektedir.

Bu nedenle internet üzerinden iyi bir araştırma yapmak gerekir. Eğer araba anahtarı yaptıracaksınız. İlk önce aracın markasının bulunduğu bayiye gidiniz.

Burada sizlere yardımcı olacaklardır. Eğer mesafe uzaksa o zaman araç tamiri yapan yerlerde yedek anahtar temin edebilirsiniz.

Anahtar Çekme Ne Kadar?

Anahtar çekme ne kadar? Anahtar kopyalama işleminin bir diğer adı da anahtar çekme işlemidir. Anahtar çekme işlemi aynı anahtar kopyalama işleminde olduğu gibi anahtarın yedek bir adetini daha yaptırmaktadır. Anahtar yedek anahtar yaptırmak isteyenler için birebir ölçülerde tasarlanır.

Özellikle anahtar çekme fiyatları da aynı anahtar kopyalama da olduğu gibi en az 150 en fazla 4000 TL arasında gidip gelmektedir. Başta da belirttiğimiz gibi bu fiyatlar arabanın bulunduğu ile ve işin ustasına göre değişiklik göstermektedir.

Anahtar Kopyalama Ne Kadar Sürer?

Araba anahtar kopyalama ne kadar sürer? Özellikle araba anahtarı kopyalama yapmak isteyenler tarafından merak edilen bir sorudur. Kopyalama işlemi bazen bir günde bazen de yoğunluğa bağlı olarak dört gün sürebilmektedir.

Kopyalama işlemi sırasında anahtarın yuvaya uygun olup olmadığına dikkat edilmelidir. Bazen kopyalama işlemi sırasında sorun yaşanabilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için mutlaka kopyalama işleminin doğru bir şekilde yapıldığına dikkat etmeniz gerekir.

Para Çantası Anahtarı Nedir?

Anahtar kopyalama hakkında bir diğer merak edilen soru da para çantası anahtarı nedir? Sorusudur.

Açıklama kısmında “Aracınızın torpido gözünde yer alan ve yedek anahtar işlevinde kullanılan ‘para çantası anahtarı’ bulunmaktadır yazısı çokça karşımıza çıkar burada anahtar ve adaptör birlikte kullanıldıktan sonra araç çalıştırılabilmektedir.

Bu sayede hırsızların camı kırıp anahtarı çaldığı anlaşılmaktadır.

İmmobilizer Anahtar Basımı Nasıl Yapılır?

Kopya anahtar basımı hızlı bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Burada anahtarlar içinde özellikle immobilizer anahtar en çok tercih edilen anahtarlar arasında yer almaktadır. Anahtar kilidini kopyalama işleminin bir diğer adı da anahtar basımıdır.

Anahtar basımı özellikle anahtarın kilidi kırılınca ya da anahtar kilidi içinde kalınca karşılaşılan durumlar arasında yer almaktadır. Burada bu işlemin mutlaka işin ustası tarafından yapıldığına dikkat edilmesi gerekir.

Bu sayede kopyalama işleminden sonra yedek anahtarınızı ana anahtar kaybolması durumunda kullanabilir istediğiniz zaman o anahtarı ana anahtar gibi kullanabileceksiniz.

 oto anahtar, yedek anahtar yaptırmanız, oto anahtarcıya, olan anahtar, otomobil anahtarı, anahtarları fiyatı, anahtarı nasıl, immobilizer çipini, modeline göre, anahtarın kayıp

Sıkca Sorulan Sorular

Araba anahtarı kopyalanabilir mi?

Araba Anahtarı Kopyalama

Evet. Araba anahtarları çilingirler tarafından kopyalanabilmektedir.

Benzer İçerikler

https://youtu.be/B7sFz3tmiUs
Araba Anahtarı Kopyalama
Bu Makaleyi Paylaş
Bir yorum bırakın