Konjektör Nedir?

Konjektör Ne Demek?

Konjektör nedir?, Araçların en önemli olan parçalarından birisi olan konjektör, alternatör ile birlikte üretilen elektriğin volt ve akım üzerinden ayarlanmasını sağlar. Bir araçta şarj dinamosu, alternatör yerine kullanılmaktadır.

Konjektör nedir? Özellikle konjektör, araç alternatörlerinde üretimi gerçekleşen elektriğin tesisat kısmına aktarılmasında kullanılan önemli bir parçadır. konjektör Bu şekilde sistemin belirli bir voltaj sınırında kalmasına yardımcı olur.

Konjektör elektriğin araca düzenli bir şekilde aktarılmasını sağlayarak akünün geç bitmesine olanak sağlar.

Konjektör Nedir?
Konjektör Nedir?

Konjektör Nedir? Konjektör Ne İşe Yarar?

Konjektör nedir? Regülatör ya da diğer bir isim ile araba konjektörleri, Araç elektriğinin voltaj sınırında kalmasını sağlar. V kayışına bağlı bir şekilde olan alternatör, motor devri ile birlikte paralel bir şekilde yavaş ve hızlı dönen bir aksamdır. Aracın yapmış olduğu bu devirlenmeler sırasında araç konjektörleri düşebilir ve yükselen voltajı belirli bir seviyede sabitler.

Konjektör nedir? Genel olarak araba konjektörleri, şarj dinamosundan gelen elektriği uygun volta çevirir. Bu özelliği sayesinde motorun çalışabilmesi için farlara, bujilere ve aküye gerekli enerjiyi sağlar.

Konjektör Nedir?
Konjektör Nedir?

Konjektör Neden Arızalanır?

Konjektör nedir? Ortalama bir konjektör kullanım ömrünün 100.000 km olduğundan söz edebiliriz. Bu kullanım ömrü aracınızı kullanım şeklinizden ve havanın durumuna kadar birçok değişkenlere bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir.

Konjektör nedir? Fakat elektriksel açıdan sorun yaşamak istemiyorsanız, aracınız arıza belirtisi gösterdiği zaman değiştirmeniz aracınız için sağlıklı olur.

Konjektör Nedir?
Konjektör Nedir?

Konjektör Arıza Belirtileri Nelerdir?

Konjektör nedir? Konjektör arıza belirtileri arasında en belirgin olanı sürekli araç sigortasının atmasıdır. Araç elektriğinde bulunan değişken yapı ve elektriğin dengelenmemesi sigortanın atmasına neden olur. Ayrıca akünüz sıklıkla bitebilir. Aracınızın akü arıza lambası yanabilir çünkü konjektör arızası durumunda akü olması gereken şarj değerine bir türlü ulaşamaz.

İlginizi Çekebilir;  1 KW Kaç Beygir?

Konjektör Fiyatları Ne Kadar Tamiri Mümkün Mü?

Konjektör nedir? Günümüz şartlarında piyasada 400-500 TL fiyat bandında konjektör bulunabilir. Fiyatlar Aracın marka ve modeline göre değişiklik gösterse de çok büyük farklılıklar olmadığından da söz edebiliriz. Konjektör tamiri ise hiç bir şekilde söz konusu değildir.  Bundan dolayı arıza göstermesi durumunda hızlı bir şekilde konjektörün değişimini yapmanız gerekir.

otofiyatlistesi.com

Sıkca Sorulan Sorular

Konjektör nedir ne demek?

Konjektör Nedir?

Araçların en önemli olan parçalarından birisi olan konjektör, alternatör ile birlikte üretilen elektriğin volt ve akım üzerinden ayarlanmasını sağlar. Bir araçta şarj dinamosu, alternatör yerine kullanılmaktadır.

5/5 (1 Review)

“Konjektör Nedir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın