Partikül Temizleme

Partikül Temizleme
Otocu By Otocu
3 Dakika Okuma

Partikül Temizleme Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere, partikül filtresinde zamanla dolama ve tıkanma yaşanır. Partikül temizleme yapılmaması durumunda, Partikül filtresinin tıkanması sonucu motor performansı düşer, motorun devrini zamanında almaması yaşanır,  çevreyi kirleten emisyon değerleri ortaya çıkar ve fazla yakıt tüketimi gibi sorunlara sebep olur. 

Partikül Temizleme
Partikül Temizleme

Partikül Filtresi Nasıl Temizlenir?

Partikül Filtresi motordan gelen hava içerisindeki minik parçacıkları bünyesinde tutarak hapseder. Yani herhangi bir boşaltma mekanizması mevcut değildir. Bundan dolayı zamanla dolabilir ve tıkanır.

Filtrede meydana gelen bu tıkanıklıklar hem aracın performansını olumsuz etkiler hem de filtrenin amacına uygun bir şekilde çalışabilmesine engel olur. Yaşanılabilecek bu durumları önlemek için partikül filtresinin düzenli aralıklarla temizlenmesi gereklidir.

Bu Noktada Partikül temizliğinde yararlanılabilecek yöntemler şunlardır;

Partikül Temizleme
Partikül Temizleme
  •  Pasif Temizleme

Yüksek ısı ile temizleme olarak da bilinen bu yöntem ile temizleme yapıldığı zaman filtre yerinden çıkarılmaz. Kullanılan bu yöntemde amaç egzoz sıcaklığını olabildiğince yüksek bir seviyeye getirmektir.

Böylece filtre üzerine ince partiküller yanar. Tabii bu durumda da yanan bölgede kül oluşumu görülür. Oluşan bu küller yakarak temizlene bilecek şeyler değil. Ayrıca bu yöntem yüksek hız yapılabilecek şehirlerarası yollarda denenebilir.

Şehir içinde uygulanması mümkün değildir. Bu temizleme yönteminin nasıl ve hangi şartlar altında yapılacağı aracın marka ve modeline göre değişiklik gösterebilmektedir. Bundan dolayı işlemi gerçekleştirmeden önce aracın kullanıcı kılavuzundan veya yetkili servisten gerekli bilgiler edinilerek yapılması gereklidir.

Partikül Temizleme
Partikül Temizleme
  • Rejenerasyon 

Yeni nesil teknolojiye sahip olan araçlarda aracın bilgisayar sistemi ile birlikte egzoz yüksek ısı ile buluşturulur. Bu sayede de parçacıklar yanarak temizlenir.

Yeni nesil teknolojiye sahip olan araçların sistemi filtrenin tıkandığı ya da performansının düştüğü konusunda kullanıcıyı uyarır. Yaklaşık 5-10 dakikalık bir süre içerisinde de dizel partikül temizliği tamamlanmış olur. 

Partikül Filtresi Temizlenmediği zaman Ne olur?

Partikül Filtresi temizleme işlemi yapılmadığı zaman aracınızın yakıt tüketiminde artış meydana gelebilir, motor gücü düşebilir, motor torkunda düşüş yaşanır ve konvektör ömründe kısalma yaşanabilir.

Bu sorunlar göz önüne alındığı zaman sadece çevreye dost olmak dışında aracınızın kullanım sağlığını iyileştirmek içinde partikül temizliği gereklidir. Düzenli aralıklarla partikül temizliği yapıldığı zaman keyifli ve güvenli bir şekilde sürüşünüze devam edebilirsiniz. 

Daha fazla içerik için tıklayınız.

otofiyatlistesi.com

https://youtu.be/B7sFz3tmiUs

Partikül filtresi temizleme kaç TL?

Yeni bir partikül filtresi ortalama 5.000 – 6.000 TL fiyatındadır. Partikül filtresinin temizlenme fiyatı da araç modeli ve temizlik yaptırılan yere göre ortalama 1.500 – 3.000 TL arasındadır.

Bu Makaleyi Paylaş
Bir yorum bırakın