Araba Arıza İşaretleri

Araba Arıza İşaretleri
Otocu By Otocu
11 Dakika Okuma

Yeni araba kullanmak isteyen herkes araba arıza ışıklarının ne anlama geldiğini merak etmektedir. Bu konu hakkında herkesin ağzında farklı tanımlar çıksa da hangisinin doğru olduğu kesin değildir. Peki araba arıza ışıkları ne anlama gelmektedir.

Hangisi doğru ve hangisi yanlıştır, bu anlamda merak edilen birçok konuyu siz değerli okurlarımız için ele aldık.

Araba göstergeleri yani araba arıza işaretleri, otomobilin sürüş koşulları ya da diğer özellikleri hakkında bilgi veren göstergelere denir. Bu gösterge sistemi daha çok sürücüyü potansiyel sorunlara karşı uyarmaktadır.

Araba Arıza İşaretleri
Araba Arıza İşaretleri

Bunun yanı sıra sürücüyü aracın sağlığı ve güvenliği açısından uyarmaktadır. Arabaların gösterge sistemi daha çok aracın gösterge paneli kısmında yer almaktadır. Aynı zamanda bu simgeler farklı renk ve sembollerde göstermektedir.

Araba göster sistemi araba arıza işaretleri, araç sağlığı ve güvenliği için son derece önemli özellikler barındırmaktadır.

Bundan dolayı araçta herhangi bir işaret bulunmuyorsa sorunun ne olduğunu belirlemek aynı zamanda gerekli müdahaleyi yapabilmek için mutlaka bir tamirciye başvurmak gerekir.

Araba Arıza İşaretleri

Arabalarda birden fazla sistem ve parça bulunduğundan ve araçlar birçok alanda uzun süreli bir şekilde kullanıldığından çok sayıda arıza meydana gelebilmektedir. Arıza sistemlerinin fark edilmesini ve bunlara göre önlem alınmasını sağlayan tek şey arıza işaret lambalarıdır.

Motorda, lastiklerde, şanzıman üzerinde ya da yakıt içinde herhangi bir problem bulunuyorsa aynı zamanda bir şeyler olması gerektiği gibi çalışmıyorsa araç ikaz işaretleri bunu göstermektedir.

Burada sürücüyü bilgilendirmek sürücünün, araçtaki sistemlerin durumundan haberdar olmasını araç arıza sistemleri olası kaza ve yangın durumunun da önüne geçmeyi sağlamaktadır. Günümüz araç sistemleri daha çok araçların sürücü için çok daha anlaşılır kılmasını sağlamaktadır.

Bununla da kalmayıp aynı zamanda herhangi bir problem durumunun da önüne geçerek araçların ömrünün uzatılmasını sağlamaktadır.

Araba Arıza İşaretleri Nelerdir?

Arabalarda yer alan araba arıza işaretleri, aracın motorunda, fren sistemlerinde, elektriksel sistemlerinde aynı zamanda diğer parçalarında meydana gelen arızaları belirten uyarı sistemleridir. Her aracın gösterge panelinde farklı arıza sistemleri bulunmaktadır. Bu işaret sistemleri daha çok aracın marka ve modeline göre değişmektedir. Fakat bazı yaygın arıza ikaz lambaları aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

Uyarı Amaçlı Araba Göstergeleri

Uyarı diğer adıyla ikaz amaçlı araba gösterge sistemleri daha çok aracın sürüş koşulları ya da diğer özellikleri hakkında bilgi veren göstergelere denilmektedir. Bu gösterge sistemleri daha çok sürücüyü yaşanması muhtemel sorunlara karşı uyarmaktadır. Aynı zamanda aracın da sağlığı ve güvenliği için son derece önem taşımaktadır. Uyarı amaçlı araba göstergeleri şu şekilde sıralanmaktadır.

Hararet İkaz Işıkları

Hararet ikaz ışık sistemleri aracın motorunun aşırı ısınması durumu veya aşırı ısınma riski altında bulunduğuna dair uyarılara denilmektedir. Hareket ikaz ışıkları motorun aşırı ısınması durumunda yanmaktadır.

Bir aracın motoru, çalışırken çok fazla ısınabilir ve bu da motorun zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle, birçok araçta hararet ikaz ışıkları uyarısı bulunur.

Hararet ikaz ışıkları, genellikle aracın gösterge panelinde yer alır ve motor sıcaklığı belirli bir seviyenin üzerine çıktığında yanar. Araç motoru çalışır haldeyken ısınır. Bu nedenle, her araçta hareket ikaz lambaları devreye girmeye başlar.

Hararet ikaz ışıkları motorun aşırı ısınması ya da aşırı ısınma durumlarında sürücüyü uyarmaktadır. Bununla beraber aracı durdurup motorun soğumasını beklemesi gerekmektedir.

Motor sıcaklığını düşürüp bununla beraber önlemler de alınmalıdır. Bu önlemler ile beraber motorun fanını çalıştırmak, aracın hızını azaltma durumu da önemlidir. Aracın motorunun soğumasına yardımcı olabilmektedir.

Hararet araba ikaz ışıkları aracın motorunun sağlıklı bir şekilde çalışması için çok önemlidir. Sürücülerin dikkatli olması da uyarı için çok önemlidir.

Bununla beraber motorun aşırı ısınma durumu motorun zarar görmesine ve aynı zamanda kullanılmaz hale gelmesine neden olabilmektedir.

Araba Arıza İşaretleri
Araba Arıza İşaretleri

Yağ Basıncı İkaz Işıkları

Yağ basıncı ikaz ışığı, aracın yağ basıncı düşük olması durumlarında uyarı veren ikaz lambasıdır. Bu ışık motoru aynı zamanda motorun yağ basıncının düşmesine neden olmaktadır. Yağ basıncı düşük olması durumunda motorun yeteri kadar yağ akışı sağlamadığı anlaşılmaktadır.

Bununla beraber, motorun aşınabilmesi durumunda hasara neden olabilmektedir. Bununla beraber eğer yağ basıncının ikaz ışığı yanacak olursa aracın hızlı bir şekilde durdurulması ve yağ basıncı önlemek için kısmının mutlaka kontrol edilmesi gerekmektedir.

Yağ basıncı düşük olursa bu kısım tıkalı olabilmektedir. Bunun nedeni yağ pompası arızalı olabilir ya da yağ basıncı sensöründe arıza bulunabilir. Yaşanan bu sorunu çözebilmek adına mutlaka bir tamirciye gitmek gerekir.

Akü Sistemi İkaz Işıkları

Akü sisteminin ikaz ışıkları burada aracın akü sistemi ile alakalı olduğunu belirten sorunlardır. Yanan bu ışıklar daha çok bir şarj sorunu olduğunu ya da akünün boşalmış olduğunu göstermektedir. Bazı araçlarda bu işaret GEN adı verilmektedir.

İkaz ışık lambası aracın şarj sistemini kontrol etmektedir. Alternatör ve şarj devresindeki bir sorundan kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda bu aracın aküsü ömrünü tamamlamış olabilmektedir. Değiştirilmesi gerekmektedir.

Bundan dolayı akü sistemi ikaz ışığı yanacak olursak aracın aküsü ya da şarj sisteminde herhangi bir arıza yaşandığı ile alakalı olabilmektedir.

Akü sistemini ihmal etmek aracın çalışmaması gibi durumlarında bu gibi herhangi bir elektriksel sistemlerin de zarar görmesine neden olabilmektedir.

Bundan dolayı araçta yer alan belirli bir akü sistemi ikaz ışığı yanıyorsa, sorunu hemen çözmek için bir tamirciye gitmek gerekmektedir.

Fren İkaz Işıkları

Fren ikaz ışıkları fren sistemiyle alakalıdır. Bununla beraber bu tür bir sorun olduğunu belirten uyarılarıdır. İkaz lambaları, fren sistemi üzerinden bu tür bir arızadan kaynaklanmaktadır. Fren sistemi ile alakalı olan bu sistemlerde parçanın bakım gerektirmesinden dolayı yanmaktadır.

İkaz ışıkları iki farklı şekilde gösterilmektedir. Fren pedalına basıldığı anda yanmaktadır. Fren pedalının bırakılmasıyla sönmektedir. İşaret sistemi fren pedalı anahtarının arızalı olabileceğini ya da fren pedalı anahtarı sisteminin yanmış olduğunu göstermektedir.

Güvenlik Amaçlı Araba Göstergeleri

Güvenlik amaçlı araba gösterge sistemleri araçların sürüş güvenliğini sağlamak için tasarlanmış gösterge sistemleridir.

Bu gösterge sistemleri daha çok aracın yol tutuşu, frenleme sistemi, hız kontrolü gibi alanlarda güvenlik özellikleri hakkında bilgi sağlamaktadır. Araç içinde güvenlik amaçlı olarak kullanılmaktadır.

ESC/ESP İkaz Işıkları

ESC/ESP ikaz lambası, elektronik kontrol sistemini belirleyen ikaz lambalarıdır. Sistem bakımından aracın kayması ya da patinaj yaşanması durumunda devreye girip aracın stabilitesini korumaktadır.

Elektronik denge kontrol sistemi bu açıdan çalışması ve arızalanması durumunda ortaya çıkmaktadır. ESC/ESP ikaz ışığı yanması durumlarında, sürücü eğer durumu fark etmezse kaza ve benzeri riskler yaşanmaktadır.

Bu aracın yol tutuş sistemi aynı zamanda sürüş güvenliğini artırmak açıdan tasarlanmaktadır. Sistem bu açıdan, kayması patinaj yapmaları durumunda herhangi bir frenleme işlemi sonucunda aracın stabilitesini korumaktadır.

Bu sistem aracın hızını ya da yönlendirme açısını takip edip aracın kayması önlenmektedir.

Araba Arıza İşaretleri
Araba Arıza İşaretleri

Direksiyon Kilidi İkaz Işıkları

Direksiyon kilidi ikaz ışık sistemi burada aracın direksiyon kilidinin açık olmasına ya da açılmakta olduğuna dair bir işaret sistemidir.

İkaz sistemi daha çok araç çalışmadığı durumlarında yaşanmaktadır. Kilit sistemi aracın çalınmasını önlemek için tasarlanmaktadır.

Anahtar çalıştığı durumunda bu ışık kendi kendine yanmaktadır. Fakat araç içinde bir sorun olması durumunda direksiyon kilidi açılmakta zorlanacak olursa bu ikaz ışığı yanmaktadır.

Dorse Çeki Demiri İkaz Işıkları

Dorse ikaz ışıkları çeki demirinin açık olması ya da açılmakta olduğuna işaret etmektedir. İkaz ışıkları genellikle aracın çalıştırılmaya çalışıldığında veya çeki demiri açılmak istendiğinde yanar. Çeki demiri engellenmektedir.

Dorse çeki demiri ikaz ışıkları yanacak olursa ilk olarak çeki demirinin doğru bir şekilde takılmasından emin olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda çeki demirinin açık olmadığından emin olmanız şarttır. Bu sorun devam edecek olursa mutlaka bir tamirciye gidilmesi gerekir.

Lastik Basınç İkaz Işıkları

Lastik basınç ikaz ışıkları, Lastik basıncının normal değerlerden düşük olduğunu belirtilen ikaz lambalarına denilmektedir.

İkaz lambası lastik patlaması durumunda yanmaktadır. Lastik basıncı düşük olması durumunda yakıt tüketimi de artmaktadır. Bundan dolayı lastik basıncının düşük olması durumu lastiklerin de azalmasına neden olmaktadır.

Bu ışıkları genel olarak sarı veya kırmızı renkte olmaktadır. Lastiklerde basınç kaybı seviyesine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Kırmızı olması bakımından lastik basıncının çok düşük olmasından kaynaklanmaktadır.

Takip Mesafesi İkaz Işığı

Trafikte ilerleme sırasında önünde bulunan aracın durması ya da ani bir şekilde yavaşlaması halinde herhangi bir tehlike yaşamadan durabilmek için mutlaka öndeki araç ile arada belirli bir mesafe bırakmak gerekmektedir. Bu mesafeye takip mesafesi adı verilmektedir.

Arızalar için Servise Gitmenin Önemi

Araç ikaz lambalarının herhangi bir sorun yaşanması durumunda mutlaka servise gidilmesi gerekir. Servise gidilmediği durumlarında araç içinde yangın ve benzeri riskler artmaktadır.

Araç gösterge ve arıza sistemleri daha çok aracın sağlığı ve güvenliği açısından araç ikaz lambasının da yanması durumunda çıkmaktadır.

Araç sahipleri yaşanan herhangi bir durumda araç servislerine başvurması gerekmektedir. Aracın sorununu sürede çözmesi gerekmektedir. Eğer küçük bir arıza çözülemezse daha sonra büyük bir arıza yaşanabilmektedir. Arıza servisi bakımından en doğru tercihi yapmak gerekir.

Sıkca Sorulan Sorular

Araba göstergeleri ne anlama gelir?

Araba Arıza İşaretleri

Her göstergenin kendine has tanımı vardır. Işığa göre tanımlamak gerekir. Detaylı anlatım için tıklayabilirsiniz.

Benzer İçeriklerimiz

hareket halinde, eğer yanıp sönüyorsa aracınızın servise, abs sisteminizdeki, otomatik vitesli araçlar, kısa sürede, fayda var, ışık yanar, araçlarda bulunan, hava yastığı ve emniyet kemeri, var demektir, uyarı ışıkları

https://youtu.be/B7sFz3tmiUs
Araba Arıza İşaretleri
Bu Makaleyi Paylaş
Bir yorum bırakın